تبلیغات
سایت تاکستان رباتیک - فرستنده FM چهار وات واقعی به همراه PCB و توضیحات کامل
 
سایت تاکستان رباتیک
بزرگترین و جامع ترین سایت رباتیک ایران
                                                        
درباره سایت


مدیر سایت : فرهاد رحمانی
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از مطالب سایت بیشتر استفاده می نمایید؟
آمار سایت
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

فرستنده FM چهار وات واقعی به همراه PCB و توضیحات کامل

 

ترجمه و اصلاح: سهند سیسیان


 فرستنده اف ام چهار وات

توضیح کلی

این مدار یک فرستنده کوچک اما پرقدرت است که دارای سه بخش آر-اف پیوسته نیز هست همچنین یک پیش تقویت کننده صدا برای سوار سازی بهتر در آن تعبیه شده. این فرستنده قدرتی معادل چهار وات دارد و با ولتاژ دی-سی دوازده تا هجده ولت کار می کند که این موضوع آن را به راحتی قابل حمل می سازد.این یک پروژه ایده آل برای تازه کارهایی است که می خواهند دنیای دل ربای امواج اف-ام را با مداری پایه ای تجربه کنند.

مشخصات فنی- خصوصیات

نوع سوارسازی امواج........اف-ام

محدوده فرکانس کار..........108-88مگا هرتز

ولتاژ کار..........................18-12ولت دی-سی

بیشترین مصرف جریان.......450میلی آمپر

قدرت خروجی..................چهار وات

روش کار

          همانطور که گفته شد، نوع سوار سازی صداها اف-ام است به این معنی که دامنه موج حامل ثابت بوده و تغییر فرکانس وابسته به تغییرات دامنه سیگنال صداست. وقتی که دامنه سیگنال ورودی افزایش یابد، (در نیم سیکل مثبت ) فرکانس موج حامل به شدت افزایش می یابد، ازطرف دیگر وقتی که دامنه سیگنال صدا کاهش پیدا کند، (در نیم سیکل منفی ) فرکانس موج حامل به همان شکل کاهش پیدا می کند. در شکل یک نمایش گرافیکی سوارسازی فرکانسی مطابق آنچه می بایست در صفحه اسیلوسکوپ به اضافه سیگنال صدای درحال سوارسازی دیده می شود. فرکانس خروجی این فرستنده قابل تنظیم از 88 تا 108مگاهرتز می باشد که باند فرکانس مورد استفاده پخش رادیو اف-ام است. مداری که به آن اشاره شد، شامل چهار مرحله است. سه مرحله آر-اف و یک مرحله پیش تقویت کننده برای سوارسازی. اولین مرحله آر-اف یک نوسانساز است که در اطراف ترانزیستور یک ساخته شده است. فرکانس نوسانساز توسط شبکه LC  شامل L1-C15 کنترل شده است. C7 آنجاست تا از ادامه یافتن نوسانسازی مدار اطمینان یابیم و C8 کار انتقال بین نوسانساز و مرحله بعدی RF را که یک تقویت کننده است را انجام می دهد. این تقویت کننده در اطراف ترانزیستور دو ساخته شده که در کلاس C کار می کند و بوسیله L2 و C9 تنظیم شده است. آخرین مرحله RF نیز یک تقویت کننده است که در محدوده ترانزیستور سه ساخته شده است و در کلاس C کار می کند. ورودی این تقویت کننده توسط C10 و L4 تنظیم شده است. از خروجی این آخرین مرحله که توسط L3 و C12 تنظیم شده است خروجی گرفته شده که از طریق مدار تنظیم شده L5 و C11 به آنتن می رود. مدار پیش تقویت کننده بسیار ساده است و در اطراف ترانزیستور چهار ساخته شده است. حساسیت ورودی این طبقه قابل تنظیم است تا برای فرستنده این امکان را فراهم سازد که با سیگنال های متفاوت سازگار شود و وابسته به تنظیم VR1 است. این فرستنده قادر به سوارسازی مستقیم از یک میکروفون پیزوالکتریک یا یک ظبط پخش کاست است. البته امکان استفاده از یک مخلوط کننده صدا(میکسر)در ورودی برای نتایج حرفه ای بیشتر وجود دارد.

ساختار

            قبل از هر چیزی، اجازه دهید تا کمی به ارکان ساخت مدارهای الکترونیک از روی یک مدار پرینت شده بپردازیم. مدار از یک لایه نازک جداکننده پوشیده شده ، همراه با لایه ای نازک از مس رسانا به شکلی که رسانایی ضروری قطعات مختلف مدار را تامین می کند، استفاده از پرینت یک برد مدار خوب طراحی شده بسیار مطلوب است، چرا که سرعت قابل ملاحضه ساخت و کاهش امکان خطا را در پی دارد. بردهای آماده، پیش سوراخکاری شده اند و طرح کلی قطعات و هویت آنها در کنارشان هست تا ساختن آنها را آسانتر کند. برای جلوگیری از ترکیب با اکسیژن (اکسیداسیون) در هنگام انبار کردن، و اطمینان از اینکه در بهترین وضعیت به شما می رسد، مس آن در هنگام ساخت سفید کاری (قلع اندود) و با لایه ای از لاک الکل مخصوص پوشیده شده تا از ترکیب با اکسیژن هوا جلوگیری کند ضمن اینکه لحیم کاری را آسانتر خواهد کرد. لحیم کاری قطعات بر روی برد تنها روش برای ساخت مدارتان است و موفقیت یا شکست شما وابستگی زیادی به آنچه شما انجامش می دهید دارد. این کار خیلی سختی نیست و اگر شما به تعدادی از قوانین پایدار باشید نباید مشکلی داشته باشید. هویه ای که شما از آن استفاده می کنید باید سبک و روشن بوده وقدرت آن از 25وات تجاوز نکند. نوک آن نازک باشد و همیشه تمیز نگه داشته شود. برای این منظور بسیار استادانه، اسفنج به خصوصی تهیه کنید و همواره آن را مرطوب نگه دارید تا هر چند وقت یک بار بتوانید نوک داغ هویه را برای از بین بردن پسماندهایش در آن مالش دهید که از تجمع روی آن جلوگیری کنید. نوک هویه کثیف یا کهنه را سنباده کاری نکنید. اگر نوک هویه نمی تواند تمیز شود آن را جایگزین کنید. انواع متفاوتی سیم لحیم وجود دارد و شما باید یکی از با کیفیت ها را انتخاب کنید تا گدازنده(روغن لحیم) ضروری را در هسته اش داشته باشد،این برای اطمینان از داشتن محل اتصال خوب در هر شرایطی است. از گدازنده های(روغن لحیم) دیگری به جز آنچه در سیم لحیم شما وجود دارد استفاده نکنید. استفاده از روغن لحیم زیاد می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود و این یکی از عمده ترین علت های عملکرد بد مدار است. به هر حال اگر مجبورید از روغن لحیم اضافه استفاده کنید مثل وقتی که باید خطوط مسی برد را قلع اندود کنید، پس از اتمام کارتان آن را کاملا تمیز کنید. برای لحیم کردن صحیح یک قطعه از توصیه های زیر پیروی کنید:

-پایه های قطعه را با یک تکه سنباده کوچک تمیز کنید. آنها را با فاصله مناسب از بدنه قطعه خم کنید و قطعات را در جای مناسب خود روی برد قرار دهید.

-ممکن است شما قطعاتی پیدا کنید که پایه هایشان کلفت تر از معمول باشد که از سوراخ های برد بزرگ ترند. در این صورت از یک دریل کوچک برای بزرگتر کردن سوراخ های برد استفاده کنید.

-سوراخ ها را خیلی گشاد نکنید تا بعد از آن دچار مشکل در لحیم کاری نشوید.

-هویه داغ را بردارید و نوک آن را روی پایه قطعه قرار دهید، در حالی که انتهای سیم لحیم را در نقطه ای از برد که پایه قطعه از آن بیرون آمده نگه دارید. نوک هویه باید اندکی بالاتر از برد، پایه قطعه را لمس کند.

-وقتی که لحیم شروع به ذوب شدن کرد، صبر کنید تا فضای دور سوراخ را به طور یکنواخت بپوشاند و روغن لحیم بجوشد و از زیر لحیم بیرون آید. همه کار نباید بیش از 5 ثانیه به طول انجامد. هویه را بردارید و به لحیم رخصت بدهید تا به طور طبیعی خنک شود بدون آنکه آن را فوت کنید یا قطعه را تکان دهید. اگر همه چیز به درستی انجام شود، رویه محل اتصال باید دارای درخششی فلزگون باشد و لبه های آن روی پایه قطعه و خطوط برد صاف و هموار باشد. اگر لحیم کند و گرفته، ترک دار، و یا شکل یک قطره یا حباب است، شما یک محل اتصال خشک ساخته اید و باید لحیم را بردارید(با یک پمپ {قلع کش} یا فتیله کننده لحیم) و دوباره انجامش دهید.

-مواظب باشید حرارت زیادی به خطوط روی برد ندهید چرا که آنها به آسانی از روی برد بلند خواهند شد و می شکنند.

-وقتیکه قطعات حساس را لحیم می کنید، خوب است پایه قطعه را از طرفی از برد که قطعات روی آن می نشینند، توسط یک دم باریک نگه دارید تا هر حرارتی که امکان صدمه زدن به قطعه را افزایش می دهد منحرف سازید.

-اطمینان یابید که بیش از مقدار ضروری، لحیم استفاده نکنید چرا که شما در خطر داشتن اتصال کوتاه خطوط مجاور روی برد خواهید بود، به ویژه اگر آنها خیلی به هم نزدیک باشند.

-وقتیکه کارتان تمام شد، اضافه پایه قطعات را قطع کنید و سرتاسر برد را با یک حلال مناسب تمیز کنید تا همه پسماندهای روغن لحیم که ممکن است هنوز روی برد باقی مانده باشند از بین بروند.

            این یک پروژه آر-اف است و دو برابر دقت در هنگام لحیم کاری می طلبد، به عنوان مثال، درهم برهمی هنگام ساخت می تواند به معنی ضعف یا عدم خروجی، ناپایداری و دیگر مشکلات باشد. اطمینان یابید که از قوانین ساخت مدارهای الکترونیک که در بالا طرح شد پیروی می کنید و همه چیز را قبل از رفتن به مرحله بعدی دوباره چک کنید. شماره همه قطعات در کنار آنها روی برد به تمیزی مشخص شده و شما نباید مشکلی در مکان یابی و قرار دادن آنها داشته باشید. در ابتدا پایه ها را لحیم کنید، در ادامه سیم پیچ ها را و دقت کنید آنها را کج و معوج نکنید. آر-اف-سی ها، مقاومت ها، خازنها، و سرانجام الکترولیت ها و تریمرها. اطمینان یابید که خازن های الکترولیت را به درستی در جای خود نسبت به پلاریته شان قرار دادید و خازن های تریمر هنگام لحیم کاری بر اثر اضافه حرارت صدمه ندیده باشند.

در این مرحله کار را برای یک بازرسی خوب تا اینجا متوقف کنید و اگر می بینید که همه چیز درست است ادامه دهید و ترانزیستورها را در جایشان لحیم کنید و دقت زیادی داشته باشید که آنها زیاد گرم نشوند چون حساس ترین قطعات بکار رفته در این پروژه هستند. ورودی فرکانس های صدا در بین نقاط 1 (زمین) و 2 (سیگنال)، منبع تغذیه متصل به نقاط 3 (-) و 4 (+) و آنتن به نقاط 5 (زمین) و 6 (سیگنال) وصل است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، سیگنالی که می خواهید از طریق فرستنده ارسال شود می بایست خروجی یک پیش تقویت کننده یا مخلوط گر صدا و یا چنانچه می خواهید فقط صدایتان را ارسال کنید می توانید از یک میکروفن پیزوالکتریکی که با مدار تغذیه گشته است استفاده کنید. (کیفیت این میکروفن خیلی خوب نیست، اما اگر صرفا علاقه مند به صحبت کردن هستید کافیست.) برای آنتن می توانید از دیپل باز یا مسطح زمینی استفاده کنید. قبل از اینکه شروع به استفاده از فرستنده کنید یا هر وقت می خواهید فرکانس کارش را عوض کنید، روندی که در زیر شرح داده شده را دنبال کنید.لیست قطعات

R1 = 220K
R2 = 4,7K
R3 = R4 = 10K
R5 = 82 Ohm
R = 150Ohm 1/2W x2 *
VR1 = 22K trimmer

C1 = C2 = 4,7uF 25V electrolytic
C3 = C13 = 4,7nF ceramic
C4 = C14 = 1nF ceramic
C5 = C6 = 470pF ceramic
C7 = 11pF ceramic
C8 = 3-10pF trimmer
C9 = C12 = 7-35pF trimmer
C10 = C11 = 10-60pF trimmer
C15 = 4-20pF trimmer
C16 = 22nF ceramic *

L1 = 4 turns of silver coated wire at 5.5mm diameterچهار دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/5 میلیمتر
L2 = 6 turns of silver coated wire at 5.5mm diameter
شش دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/5 میلیمتر
L3 = 3 turns of silver coated wire at 5.5mm diameter
سه دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/5 میلیمتر
L4 = printed on PCB
روی برد پرینت شده است                                                   
L5 = 5 turns of silver coated wire at 7.5mm diameter
پنج دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/7 میلیمتر

RFC1=RFC2=RFC3= VK200 RFC tsok

TR1 = TR2 = 2N2219 NPN
TR3 = 2N3553 NPN
TR4 = BC547/BC548 NPN
D1 = 1N4148 diode *
MIC = crystalic microphone

یادآوری : قطعاتی که با * علامت گذاری شده اند برای تنظیم فرستنده در شرایطی است که شما اتصال موج ساکن ندارید.

تنظیمات

            اگر انتظار دارید فرستنده قادر به تحویل بیشترین خروجی در هر زمانی باشد، شما باید همه طبقه های آر-اف را با هم، هم تراز کنید تا اطمینان یابید که بیشترین انرژی بین آنها منتقل می شود. برای این کار دو راه وجود دارد، یکی مشروط بر اینکه شما SWR متر داشته باشید در غیر اینصورت هم راهی برای دنبال کردن وجود دارد.(توضیح اینکه SWR متر دستگاهی است برای اندازه گیری مقدار انرژی رادیویی که به آنتن داده شده و به فرستنده منعکس می گردد.) اگر SWR متر دارید فرستنده را روشن کنید، در حالی که به خروجی فرستنده به طور سری با آنتن متصل است، C15 را  برای قرار دادن نوسانساز در فرکانسی که برای تشعشع انتخاب کرده اید بچرخانید. سپس تنظیم خازنهای متغیر C8 , C9 , C10 , C12 و C11 را آغاز کنید تا زمانی که بیشترین قدرت را در خروجی SWR متر به دست آورید. برای آنهایی که دستگاه SWR متر ندارند نیز روشی وجود دارد که نتایج رضایت بخشی در پی دارد. شما فقط باید مدار کوچک شکل 2 را بسازید که به خروجی فرستنده متصل شده و خروجی اش (بعد از C16 ) را در حالی به مولتی متر متصل کنید که روی رنج مناسبی از ولتاژ قرار دارد. C15 را برای فرکانس مورد نظر بچرخانید و برای رسیدن به بیشترین قدرت در مولتی متر، دیگر خازنهای متغیر را به شکلی که در بالا توضیح داده شد تنظیم کنید. اشکال این روش این است که شما فرستنده را با یک آنتن واقعی که به خروجی اش متصل است تراز نمی کنید و هم تراز کردن تنظیمات C11 و C12 برای یک تطبیق آنتن تمام عیار ضروری باشد. فراموش نکنید هر گاه آنتن یا فرکانس کار را تغییر دهید باید فرستنده تان را تنظیم کنید.

هشدار : در خروجی هر فرستنده ای جدا از تغییرات فرکانس اصلی، هارمونیک هایی موجود است که معمولا برد خیلی کوتاهی دارند. برای اینکه مطمئن شوید روی یکی از آنها تنظیم نشده اید، در هنگام تنظیم تا جاییکه ممکن است از گیرنده فاصله بگیرید، یا از یک اسپکتروم آنالایزر (طیف سنج) برای دیدن طیف خروجی استفاده کنید تا مطمئن شوید فرستنده را در فرکانس صحیح تنظیم می کنید.

(توجه : اسپکتروم آنالایزر دستگاهی است که سیکنال های مختلف را بر مبنای فرکانس روی صفحه نمایش می دهد و قیمت آن حتی به پنجاه ملیون تومان هم می رسد )

هشدار

            بسته های لوازم آماده مونتاژ، صرفا آموزشی هستند. اگر آنها به عنوان بخشی از دستگاه بزرگتری استفاده شدند و صدمه ای به آن وارد شده است، شرکت ما هر گونه مسولیتی را از خود سلب می کند. هنگامی که با علاقه زیاد از قطعات برقی، منبع تغذیه دستی و تجهیزات استفاده می کنید، از معیارهای ایمنی که توسط مشخصات و آیین نامه های بین المللی توضیح داده شده اند پیروی کنید.

اخطار

            همه کیت های آر-اف جهت استفاده های آزمایشی و آزمایشگاهی فروخته شده اند. مالکیت و استفاده از آنها محدود به قوانینی است که در بین ایالات مختلف متفاوت است. درباره آنچه می توانید یا نمی توانید در ناحیه خود انجامش دهید اطلاعات به دست آورید و در محدوده های قانونی بمانید. اطمینان یابید که با آزمایشات خود مایه آزار و اذیت دیگران نمی شوید. بسته لوازم آماده مونتاژ به هیچ وجه مسولیت سوء استفاده از این محصولات را نمی پذیرد.

اگر فرستنده کار نمی کند

-کارتان را برای امکان وجود محل های اتصال خشک، اتصالی بین خطوط نزدیک به هم یا پسماندهای روغن لحیم که معمولا ایجاد مشکل می کنند، بررسی کنید. اتصالات خارجی را که به مدار می روند و از آن می آیند را برای دیدن اشتباه های احتمالی دوباره بررسی کنید.

-ببینید قطعاتی مفقود یا در جای اشتباه قرار داده نشده باشند.

-اطمینان یابید قطعات دو قطبی (دیودها) لحیم شده در جهت صحیح باشند.

-مطمئن شوید منبع تغذیه ولتاژ مناسب دارد و به طور صحیح به مدار متصل شده باشد.

-پروژه را برای قطعات معیوب و صدمه دیده بررسی کنید.

اگر همه چیز را بازرسی کردید و پروژه شما همچنان با شکست مواجه است، لطفا با خرده فروشی تماس بگیرید و خدمات مربوط به کیت آن را برای شما تعمیر خواهد کرد.

طرح الکترونیکی مدار


سخن مترجم


            علاقه مندان و دوست داران الکترونیک که مایل به ساخت این فرستنده هستید،با توجه به نوع میکروفن توصیه شده از سوی طراح مدار،که کیفیتی نامطلوب و جهت دریافت صدای محدود دارد،بخش کوچک دیگری به این مدار اضافه کردم که شامل پیش تقویت کننده ویژه میکروفن خازنی، جک ورودی سیگنال صدا، کلیدی برای انتخاب ورودی صدا و همچنین LED هایی برای نمایش حالت ورودی است.

به دلیل عدم دسترسی به سیم نقره، از سیم لاکی (مس) برای ساخت سیم پیچ ها استفاده کردم. ولی باید گفت که مقاومت نقره از مس در شرایط یکسان کمتر است و باعث افزایش ضریب کیفیت سلف های مدار می شود. از طرفی در طبقه نهایی مدار باعث افزایش جریان عبوری از سلف شده و آنتن را بهتر شارژ خواهد کرد. سپس برد مدار را دوباره طراحی کرده و ساختم که آن را در زیر می بینید. در این برد جمپر به کار نرفته و ساخت آن بسیار ساده می باشد و همچنین صد در صد عملی است. وجود جک ورودی سیگنال صدای خارجی این برد را بسیار کارا ساخته است. من سیگنال لازم برای جک ورودی را از کارت صدای کامپیوتر تامین کردم. پس از تنظیم فرستنده صدای بسیار مطلوب و با کیفیت از رادیو پخش می شد. باید تاکید کنم که این قوی ترین فرستنده ایست که تا به حال ساخته ام، به طوری که وقتی آن را روشن کردم، هارمونیک های آن باعث اشباع کل باند اف ام تا شعاع 50 متر شد و از آن به بعد میشد به دنبال موج اصلی روی باند جست و جو کرد . در صورت تنظیم صحیح، مدار پایداری فرکانسی بسیار خوبی خواهد داشت. سعی کنید روی ترانزیستور های یک و دو و به خصوص ترانزیستور سه گرما بر نصب کنید تا از سوختن آنها بر اثر حرارت جلوگیری کنید. در ضمن با این کار فرستنده پایداری فرکانسی بیشتری خواهد داشت، زیرا دامنه تغییر دمای ترانزیستورها را محدود می کنید. پس از مونتاژ، برد را با تینر و یک مسواک به خوبی بشویید. برای تغذیه فرستنده حتما از باتری استفاده کنید. دقت کنید باتری که شما از آن برای تغذیه استفاده می کنید باید توانایی جریان دهی یا آمپر بر ساعت کافی داشته باشد تا در طول آزمایش ولتاژش افت نکند، باتری سرب اسید چهار آمپر ساعت توصیه می شود.


C1 (4uf7)           C2 (4uf7)           C3 (4NF7)          

C4 (1NF)            C5 (470PF)          C6 (470PF)          

C7 (11PF)           C8 (3-10PF)         C9 (7-35PF)        

C10 (10-60PF)       C11 (10-60PF)       C12 (7-35PF)       

C13 (4NF7)          C14 (1NF)           C15 (4-20PF)       

C17 (1uf)           C18 (4uf7)          C19 (4uf7)         

C20 (100NF)         H1 (13*13*10MM)     JACK1 (STERIO)     

L1 (4turns at 5.5m  L2 (6turns at 5.5m  L3 (3turns at 5.5m 

L4 (LENGTH:40MM)    L5 (5turns at 7.5m  LED1 (RED)         

LED2 (RED)          MIC (CAPACITIC)     R1 (220K)          

R2 (4K7)            R3 (10K)            R4 (10K)           

R5 (82R)            R6 (1M8)            R7 (1K5)           

R8 (560K)           R9 (820R)           R10 (4K7)          

R11 (4K7)           R12 (1K)            R13 (1K)           

R14 (2K2)           R15 (680R)          RFC1 (VK200RFC tso 

RFC2 (VK200RFC tso  RFC3 (VK200RFC tso  SW1 (2*2RANG)      

TR1 (2N2219)        TR2 (2N2219)        TR3 (2N3553)       

TR4 (BC547\BC548)   TR5 (BC547\BC548)   VR1 (50K)          


دو تصویر بالا که مربوط به PCB و جایگذاری قطعات است در سایز حقیقی می باشند .

استفاده از مطالب بالا با ذکر منبع مشکلی ایجاد نمی کند.

دانلود و ترجمه و تایپ و اصلاح برد : سهند سیسیان

Thomas alva eddison نام کامل آقای ادیسون است و صرفا به خاطر ارادت و علاقه به این دانشمند بزرگ انتخاب گردیده است، چرا که ایشان همواره برای من اسوه و سمبل مقاومت در برابر سختی های راه علم بوده است.

 

 

توضیحات بیشتر نویسنده ی وبلاگ ALL SARA :

 1. سعی کنید در مدارات RF از لحیم کمتر ی استفاده کنید و به هیچ وجه از روغن لحیم استفاده نکنید.
 2. محاسبه ی آنتن با سایز مناسب در برد مدار تاثیر زیادی دارد .
 3. قبل از اقدام به ساخت مدار چند بار مطالب بالا را مطالعه کنید .
 4. برای ثابت بودن فرکانس خروجی فرستنده از یک جعبه کاملا فلزی استفاده کنید و آن را به زمین مدار متصل کنید در این صورت آنتن نباید هیچ گونه اتصالی با جعبه داشته باشد .
 5.  

توجه : ***هر گونه استفاده این مدار در صورتی که مقایر با قوانین کشور ها باشد به عهده ی خود فرد است و این وبلاگ هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد ***

نوع مطلب : الكترونیك، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:48 ب.ظ

You actually explained that fantastically.
cialis professional yohimbe buy cialis online cheapest cialis preise schweiz purchasing cialis on the internet acheter cialis kamagra look here cialis order on line we like it cialis soft gel cialis bula cialis soft tabs for sale tadalafil 20mg
سه شنبه 13 آذر 1397 05:37 ب.ظ

Good postings. Thank you.
cuanto cuesta cialis yaho cost of cialis cvs cialis generico milano costo in farmacia cialis cialis pas cher paris price cialis best cuanto cuesta cialis yaho deutschland cialis online generic cialis pill online buy cialis online legal
سه شنبه 13 آذر 1397 06:21 ق.ظ

Truly all kinds of great facts.
cialis reviews when can i take another cialis female cialis no prescription buy cialis online get cheap cialis acquistare cialis internet cialis for bph cialis uk next day recommended site cialis kanada cialis 100mg suppliers
دوشنبه 12 آذر 1397 06:19 ب.ظ

Amazing a good deal of beneficial facts!
recommended site cialis kanada cialis online holland buy cialis uk no prescription cialis free trial price cialis best only best offers cialis use online prescriptions cialis cialis 05 deutschland cialis online we use it cialis online store
دوشنبه 12 آذر 1397 06:01 ق.ظ

Kudos, Numerous info.

cialis generic tadalafil buy cialis qualitat we like it cialis soft gel cialis generique cialis in sconto female cialis no prescription recommended site cialis kanada generic cialis in vietnam fast cialis online walgreens price for cialis
شنبه 10 آذر 1397 05:12 ق.ظ

Seriously plenty of terrific advice.
cialis tadalafil cialis authentique suisse cialis farmacias guadalajara cialis prezzo di mercato cialis 100mg suppliers cialis 100mg suppliers cialis 20 mg cut in half 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generico milano cialis dosage amounts
جمعه 9 آذر 1397 06:10 ق.ظ

You expressed that fantastically!
cialis dosage recommendations cialis for bph cialis coupon cialis qualitat cialis name brand cheap cialis coupon cialis para que sirve cialis 30 day sample tadalafil generic when can i take another cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:09 ب.ظ

You actually revealed this really well.
cialis canadian drugs cialis coupons buy cialis uk no prescription tadalafil 20mg wow cialis 20 cialis purchasing weblink price cialis rx cialis para comprar comprar cialis 10 espa241a cialis generika in deutschland kaufen
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:26 ق.ظ

Amazing stuff. Thanks a lot!
cialis bula buy name brand cialis on line cialis generika in deutschland kaufen cialis sans ordonnance only best offers 100mg cialis venta cialis en espaa cialis tablets australia cialis generico online cialis prezzo di mercato viagra cialis levitra
دوشنبه 9 مهر 1397 12:14 ق.ظ

You actually suggested it perfectly!
what is cialis buy cialis cheap 10 mg cialis 5 effetti collaterali buy cialis uk no prescription cialis reviews compare prices cialis uk warnings for cialis we use it cialis online store we choice cialis pfizer india 5 mg cialis coupon printable
چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:00 ق.ظ

Kudos! A lot of data!

achat cialis en europe canadian cialis dosagem ideal cialis i recommend cialis generico tadalafil 20 mg we recommend cialis info prix cialis once a da cialis tadalafil generic cialis 20mg tablets we choice free trial of cialis
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:57 ب.ظ

Thank you, Helpful information!
cialis name brand cheap cialis 20 mg best price order cialis from india cialis vs viagra compare prices cialis uk cialis efficacit cialis e hiv cialis ahumada deutschland cialis online cost of cialis cvs
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:10 ق.ظ

Effectively expressed truly. .
canadian pharmaceuticals companies canadian pharmacies that ship to us order canadian prescriptions online drugstore online canadian pharmaceuticals for usa sales canada drugs online canada medications cheap most reliable canadian pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies best canadian mail order pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:41 ق.ظ

Amazing many of valuable facts.
buy viagra in pharmacy uk pharmacy online viagra how can i buy viagra online where to purchase viagra buy viagra south africa viagra for men buy viagra without buy viagra south africa buy viagra online with paypal buy sildenafil tablets online
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:09 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
tadalafil 20mg cialis for sale south africa cialis pills boards buy cialis cialis lilly tadalafi cialis venta a domicilio cialis dosage amounts cialis kamagra levitra warnings for cialis cialis efficacit
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:43 ق.ظ

You stated this perfectly!
canadian pharmacy viagra buy generic viagra with paypal price of viagra tablets can you purchase viagra online prices for viagra online pharmacy levitra how do you buy viagra is it safe to buy viagra online how to get viagra how to order viagra online
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:23 ب.ظ

Regards! Lots of stuff!

cialis professional from usa cialis 20mg prix en pharmacie cialis lowest price cialis with 2 days delivery compare prices cialis uk cialis canada on line usa cialis online achat cialis en itali where to buy cialis in ontario cialis purchasing
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:11 ق.ظ

Fantastic info. Cheers!
only here cialis pills acheter cialis meilleur pri cialis daily tarif cialis france cialis prezzo di mercato buying cialis overnight tadalafil 20mg where do you buy cialis generic cialis at walmart how to buy cialis online usa
شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:45 ق.ظ

Really all kinds of awesome advice.
sublingual cialis online overnight cialis tadalafil cialis prices in england generic cialis pro order cialis from india cialis usa cost calis cialis 200 dollar savings card buy original cialis cialis official site
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 10:42 ب.ظ

You definitely made your point!
buying viagra from canada i want to buy viagra online viagra no prescription where can i buy viagra without prescription how can i buy viagra is buying viagra online legal buy viagra online without a prescription buy viagra without prescription online where can i buy viagra from buy viagra forum
شنبه 18 فروردین 1397 12:17 ب.ظ

Amazing all kinds of useful data.
cuanto cuesta cialis yaho buy cialis uk no prescription chinese cialis 50 mg weblink price cialis cialis dose 30mg cialis billig cialis generic tadalafil buy cialis rckenschmerzen cialis 5 mg effetti collateral buy cialis sample pack
شنبه 4 فروردین 1397 12:11 ب.ظ

Thank you. Very good information!
buy cialis cheap 10 mg cialis mit grapefruitsaft cialis coupons printable buy cialis online nz generic cialis levitra cialis professional yohimbe viagra cialis levitra bulk cialis click here to buy cialis cialis taglich
سه شنبه 29 اسفند 1396 05:54 ب.ظ

Point clearly utilized..
5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg funziona cialis patent expiration side effects for cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis coupons printable prix cialis once a da cialis tablets for sale buying cialis overnight cialis sale online
شنبه 25 شهریور 1396 07:14 ق.ظ
Good article! We will be linking to this great article on our site.
Keep up the great writing.
شنبه 4 مرداد 1393 07:29 ب.ظ
عالییی بودد.
پنجشنبه 2 مرداد 1393 12:13 ب.ظ
سلام. وبلاگت خوبه ولی بهتر هم میشه اونم با طراحی یک قالب اختصاصی .اگه کارت شارژ مجانی هم خواستی یه سر به سایت من بزن. لطفا منو با عنوان بازی آنلاین لینک کن. ممنونم
پنجشنبه 2 مرداد 1393 10:23 ق.ظ
سلام,میخوام با وبلاگت تبادل لینک کنم,اگه تو هم مایل هستی منو با اسم"عکس"لینک کن و بعد بیا از قسمت ارسال پیوند روزانه لینک خودتون رو ثبت کنید. فعلا بای عزیزم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر