تبلیغات
سایت تاکستان رباتیک - آموزش لحیم کاری SMD و ابزارهای مورد نیاز
 
سایت تاکستان رباتیک
بزرگترین و جامع ترین سایت رباتیک ایران
                                                        
درباره سایت


مدیر سایت : فرهاد رحمانی
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از مطالب سایت بیشتر استفاده می نمایید؟
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 آموزش لحیم کاری SMD و ابزارهای مورد نیاز

 

روش لحیم کاری قطعات SMD :
1- آشنایی با قطعات SMD :


 
SMD مخفف Surface Mount Device که به قطعات نصب سطحی معروف هستند.این قطعات از تکنولوژی SMT که مخفف Surface Mount Technology می باشد بهره میگیرند.این تکنولوژی به تکنولوزی نصب سطحی معروف هستند.کلیه قطعاتی که با این تکنولوژی ساخته می شوند بصورت سطحی روی بورد مدار چاپی نصب و لحیم کاری میشوند.این قطعات ابعاد کوچکتری دارند و این یک مزیت محسوب میشودو در اکثر دستگاههای پرتابل امروزی و دستگههایی که به نوعی محدودیت فضا وجود دارد استفاده میشوند.1-1- مقاومتهای SMD:

مقاومتهای SMD در چندین اندازه وجود دارند.اندازه بصورت یک کد 4 رقمی توصیف میشود.2 رقم اول طول و 2 رقم آخر عرض را نشان میدهند .

برای مثال، سه اندازه که بیشتر استفاده میشوند بصورت زیر هستند:

0603 یعنی 60*30 mil یا 1.6*0.8mm

0805 یعنی 80*50 mil یا 2.0*1.25mm

1206 یعنی 120*60 mil یا 3.2*1.6mm

نکته: دو رقم اول و دو رقم آخر را در 10 میل ضرب میکنیم

1-2- خازنهای SMD:


خازنهای SMD در مقادیر 1 پیکو فاراد تا 1 میکرو فاراد موجود هستند.اندازه
این خازنها شبیه مقاومتهای 0603 تا 1206 می باشد.اکثراً این خازنها از نوع سرامیکی هستند.

1-3- خازنهای تانتالیوم SMD :


این خازنها در رنج 1 میکرو فاراد و بزرگتر موجود می باشند.


اندازه این خازنها با حروف A تا E مشخص میشود.


این نوع خازنها پلاریته مثبت و منفی دارند و پلاریته مثبت با نوار رنگی روی قطعه مشخص شده است.

1-4- ترانزیستورهای SMD:


انواع مختلفی برای ترانزیستورهای SMD وجود دارد ولی معمول ترین اندازه برای ترانزیستورهای سیگنال کوچک SOT-23 و SOT-223 می باشد.

1-5- آی سی های SMD :


معمول ترین اندازه برای این نوع آی سی ها SO-8 و SO-14 می باشد (SOIC-8 و SOIC-14 هم گفته میشود) .

1-6- FPGA های SMD:

امروزه 3 نوع بسته بندی معمول برای FPGA داریم :

TQFP (Thin Quad Flat Pack), 100 or 144 pins.

PQFP (Plastic Quad Flat Pack), 208 or 240 pins.

BGA (Ball-Grid Array), 256 to 1000+ pins.
2- بورد SMD چیست؟

عبارت بورد SMD از سر کلمههای Surface Mounted Device گرفته شده که نوعی تکنولوژی ساخت برای قطعاتی است که به صورت سطحی نصب میشوند در این روش در بورد اصلی هیچگونه سوراخی برای نصب قطعات وجود ندارد. و پایههای قطعات هم به گونهای ساخته نشدهاند که از درون سوراخهای بورد عبور کنند. این آیسیها برد SMD دارای پایههای کوتاه وبه هم نزدیک و همچنین ارتفاع بسیار کمی هستند.
از این قطعات بورد SMD در موبایلو وسایلی که تمایل به کوچک تر کردن آنها داریم استفاده می شود.

بسیاری از آی سی های بورد SMD متداول از جمله تقویت کننده های عملیاتی، مقایسه کننده ها، تقویت کننده های صوتی، تایمر ها، آی سیهای مرجع ولتاژ و بسیاری از آی سی های بورد SMD دیگر همگی به صورت قطعه های نصب سطحی ارائه شده اند.

بسیاری از قطعه های بورد SMD دیگر نیز به صورت قطعه های نصب سطحی ارائه می شوند که برای کار در مدارهای خاص میباشند.

3- آموزش لحیم کاری قطعات SMD با هویه هوای داغ:
برای لحیم کاری قطعات SMDاز خمیر قلع و هویه هوای داغ استفاده میشود.
3-1- خمیر قلع (SOLDER PASTE ) :

خمیری خاکستری و چسبناک و حاوی ماده FLUX است که برای لحیم کاری بهتر استفاده میشود.این ماده در هنگام لحیم کاری قطعات SMD به طرز شگفت انگیزی کار را راحت میکند.برای استفادهاز این خمیر نیاز به دستگاه HOT AIR خواهیم داشت تا این خمیر را ذوب کند. به دلیل چسبندگی زیاد این ماده توصیه میشوداز ابزارهایی مانند سرنگ و دستگاههای مورد استفاده دندانپزشکان برای تزریق خمیر استفاده شود.

این خمیر در بسته بندی های مختلف عرضه میشود :

1- ارائه شده در ظرف2- ارائه شده در پکیج سرنگی


3-2- هویه هوای داغ ( HOT AIR BLOWER ) :

این نوع هویه ها انواع متنوعی دارند که میتوانند فقط شامل دستگاه دمنده هوای داغ باشند و یا در کنارشان یک هویه قلمی هم داشته باشند که به این نوع Hot Air Soldering Station گفته میشود. طرز کار دستگاه به این صورت است که داخل دستگاه یک واحد تولید هوا بافشار هست تا به جای انتقال گرما به جامد اینکار با هوا انجامشود تا به عنوان مثال آی سی با 100 پایه را با این روش خیلی راحت میتوان لحیم و یا تعویض کرد. این دستگاه دارای کترل دما و کنترل فشار هوا میباشد. همانطور که در تصویر پایین مشاهده میشود این هویه ها دارای نازلهای هوای با سایزهای مختلف جهت استفادهبرای لحیم کاری قطعات با ابعاد مختلف میباشد.

روش لحیم کاری با این نوع هویه به طبق دستور العمل زیر عمل نمایید:

ابتدا مکانی رو که میخواهید لحیم کنیدبا تینر و مسواک خوب تمیز کنید.بعد سر هر پد قطعه مورد نظر روی فیبر را به اندازه خود پد ،خمیر قلع بزنید.بعد قطعه مورد نظر را به آرامی بر روی پدهایی که خمیر قلع زده اید قرار دهید (اینکار را به وسیله پنس انجام دهید تا قطعه دقیقاً در محل خود قرار بگیرد) سپس کمی فشار به قطعه وارد کنید تا در توسط خمیر قلع به فیبر بچسبد. حالا بسته به اندازه قطعه یک سری مناسب انتخاب و سر هیتر نصب کنیدو
نازل هیتر را دور تا دور پایه های قطعه بچرخانید (در صورت امکان قطعه را
توسط پنس نگه دارید تا برخورد فشار باد هویه جابجا نشود) تا تمام پایه های
قطعه SMD مورد نظر به ظور یکسان حرارت داده شودواز داغ شدن قطعه جلوگیری شود. خمیر قلع بعد از حرارت دیدن ذوب میشودو تغییر حالت میدهد و مانند قلع پایه های قطعه را به فیبر لحیم میکند. حالا کمی صبر کنید تا دمای قطعه کم شود سپس با تینر و فرچه (مسواک) محل لحیم کاری شده را تمیز کنید.

ولی قیمت این هویه بالا بوده و همه به این ابزار دسترسی ندارند برای همین در این مقاله روش لحیم کاری با هویه به صورت مصور شرح داده شده است.
4- آموزش لحیم کاری قطعات SMD با هویه معمولی:
برای این کار نیاز است تا از یک هویه ۴۰ وات با نوک مخصوص SMD استفاده کنید. فرض کنید می خواهیم یک ترانزیستور SMD را با هویه مخصوص SMD لحیم کنیم.

گام اول:

یکی از PAD ها را قلع اندود می کنیم.


گام دوم:

قطعه SMD را با پنس در مکان خود قرار می دهیم. بعد از اینکه از قرار کردن قطعه در جای خود مطمئن شدید، با هویه پایه ای از قطعه را که قبلا قلع اندود شده بود را لحیم میکنیم.


گام سوم:
با پنس بر روی قطعه فشار وارد کرده وبا هویه آن پایه را دوباره گرم کنید. با این کار می خواهیم از اتصال درست پایه مطمئن شویم.


گام چهارم:

قطعه با لحیم شدن یکی از پایه ها در مکان خود کاملا ثابت بوده وبه راحتی می توان بقیه پایه ها را لحیم کرد.


گام پنجم:
بااستفادهاز تینر ۱۰,۰۰۰ فوری و یک فرچه تمیز کننده برد، محل لحیم کاری را از روغن لحیم و براده ها تمیز کنید.

5- نگاهی به مونتاژ بوردهای SMD به روش صنعتی:

معمولا بورد SMD به کمک خمیر قلع به همراه آون (کوره) مونتاژ بوردها انجام میشود. یعنی بورد SMD به کمک یک شابلن استنلس استیل محلهایی که باید لحیم شوند، به خمیر قلع آغشته میشوند سپس دستگاهی به صورت اتوماتیک قطعات بورد SMD را از ریل آنها بلند کرده و در جای مخصوص به خودشان قرار میدهد.

خمیر قلع در این مرحله برد SMD مانند یک چسب قطعات بورد SMD را در جای خود نگه میدارد واز تکان خوردنشان جلوگیری میکند.

در مرحله بعدی بورد SMD روی ریل به کوره منتقل میشوند و حرارت خمیر قلع را ذوب کرده و لحیم کاری به صورت کامل و یکجا انجام میشود.

دستگاهی که قطعات بورد SMD را روی بورد قرار میدهد smd(smt) Pic Place است که روباتی بسیار پیشرفتهو گران قیمت است. این دستگاهها معمولا از پردازش تصویربرای جایدهی صحیح قطعات برد SMD (از نظر زاویه) استفاده میکنند.انواع هویه :

ضروری ترین وسیله در لحیم کاری می باشدو در وات ها و شکل های مختلف ارائه می شود

برای چسباندن دو قطعه بایستی لحیم ذوب شده را در محل مورد نظر قرار دهیم . ذوب كردن لحیم توسط وسیله ای بهنام هویه (soldering iron) انجام میشود. ساده ترین هویه عبارتست از یك دسته و یك نوك مخروطی تیز كه توسط جریان برق(المنت) داغ میشود.

من 7 نوع دستگاه برای لحیم کاری دیدم :

1- نوع معمول آن است که قلمی (pencil-style soldering iron) می باشد : این هویه دارای رنج وات بین 10 تا 60 وات می باشد . به شخصه با نوع 60 وات اون کار میکنم و کارایی خوبی داره.2- نوع تفنگی(Soldering gun) : که دارای وات های بیشتر می باشدوبه صورت آنی داغ میشود. عکس زیر مربوط به نوع 200 وات می باشد.


3- نوع گازی : در مواردی که برق وجود ندارد می توان از این نوع هویه استفاده کرد. جرقه زن های پیزوالکتریک گاز را مشتعل کرده و حرارت آن نوک هویه را گرم می کند. این هویه دارای توان 80 تا 150وات استو مخزن آن با گاز بوتان پر می شود. یک مخزن گاز می تواند تا 180 دقیقه کار کند.4- هویه ی ساده : که به وسیله ی حرارت چراغ پریموس گاز یا زغال گرم می شود. که فکر نمیکنم تو الکترونیک کاربرد داشته باشه و چند سال پیش واسه بستن در قوطی حلبی ها استفاده میشد مثل قوطی حلبی پنیر.نمیدونم الان کاربرد داره یا نه.5- هویه با هوای داغ ( HOT AIR BLOWER ) : این مدلها انواع متنوعی داره که میتونه فقط شامل دستگاه دمنده هوای داغ باشه و یا کنارش یه هویه قلمی هم داشته باشه که در این صورت بهش Hot Air Soldering Station میگن. این ابزار وقتی ارائه شد که کار لحیم کاری به واسه ورود قطعات SMD سخت تر شد.طرز کار دستگاه به این صورته که داخل دستگاه یک واحد تولید هوا بافشار هست تا به جای انتقال گرما به جامد اینکار با هوا انجام بشه تا مثلا آی سی با 100 پایه رو با این روش خیلی راحت میشه لحیم کرد یا تعوبضش کرد. این دستگاه برای هر دو هویه ش قسمت کنترل دما داره و همینطور قسمت کنترل فشار هوای دمیده شده.6- هویه اینفرارد ( Infrared Soldering Station ) :

تکنولوژی ساخت در نسل جدید هیترها (مادون قرمز) دچار تغییر و تحولات عظیمی شده استومیشه گفت که اساس کار این هیترها بانمونه های قدیمی آن زمین تا آسمان تفاوت دارد! در این هیترها گزینه باد (جریان هوا) به کل حذف شده وبرای ایجاد گرما از یک نیمه هادی مادون قرمز استفاده شده است. این یعنی اینکه منبع گرمایی دستگاه نور متمرکز شده مادون قرمز است. یک چیزی تو مایه های لیزر، البته با شدت و قدرت کمتر!!! وبرای پکیج هایی مانند BGA که پایه ها زیر آی سی هست بسیار مناسب است.در بعضی مدلها قسمت زیری دارای آینه می باشد تا زیر آی سی ها دیده شود.و چیزی در حدود 800 وات توان دارند.

همچنین برای افزایش دقت و ظرافت کار میتوان این هیترها را به کامپیوتر (PC) و یا کامپیوترهای قابل حمل (Laptop) وصل نمود و کنترل المان ها و کمیت ها را به کامپیوتر سپرد! در ادامه وجود یک پایه نگهدارنده بسیار ظریف و دقیق باعث گردیده که نتیجه کار بینهایت با دقت و ظرافت بالا همراه شود، به نحوی که کیفیت کار را به نحوه چشم گیری افزایش می دهد. وجود چنین امتیازاتی به تنهایی موجب میشود که مهندسان وتعمیرکاران حرفه ای گرایش روز افزونی در استفادهاز این دستگاه پیدا کنند.
سیم لحیم ( SOLDER WIRE ):

یكی از موضوعات مهم در صنعت برق و الكترونیك لحیم كاری است .ماده اتصال دهنده ، كه آلیاژی از فلز قلع و سرب است را لحیم می نامند . چنانچه بر روی قرقره لحیم نگاه كنید دو عدد بر روی آن نوشته شده است بطور مثال 60/40 این به ان معنا است كه لحیم فوق دارای 60 درصد قلع و 40 درصد سرب می باشد.

بهترین لحیم برای كارهای الكترونیكی لحیمی است كه 63% قلع و 37% سرب دارد .سیم لحیم دارای قطرهای مختلف هست که بسته به ظرافت کار شما تغییر میکنه.متداول ترین نوع آن 0.8 میلی متر است. سیم لحیم های مرغوب برای اتصال بهتر دارای FLUX میباشند ( درباره FLUX توضیح داده خواهد شد)

کاربرد سیم لحیم در لحیم کاری با هویه های قلمی و تفنگی میباشد.

سعی منید از نوع قرقره ای استفاده فرمایید کیفیت بالاتر و قیمت تمام شده پایین تر ویژگی این نوع میباشد.ذره بین با چراغ (Magnifying Lamp)


تشکیل شده از یک عدسی محدب که اکثرا یکنواخت نیست یعنی یک لنز محدب است که در یک قسمت دارای ضخامت بیشتر برای بزرگنمایی بیشتر میباشد.همینطور به خاطر داشتن یک لامپ لوله ای مهتابی باعث بهتر شدن دید هنگام استفاده میشود.

این ابزار در هنگام لحیم کاری مخصوصا برای قطعات smd مفید است.اگر پول کافی دارید از نوع مرغوب و دارای انعطاف حرکتی بیشتر استفاده نمایید.

تعمییرکاران موبایلاز میکروسکوپ های مخصوص به جای این وسیله استفاده میکنن.البته من helping hands رو بیشتر ترجیح میدم چون خودش پایه برای هویه داره و...

پنس ( Tweezers ):


ابزاری بسیار مفید در لحیم کاری که به وسیله اون میشه
قطعات کوچک رو نگه داشت یا ورداشت.انواع مختلفی وجود داره ولی توصیه من
اینه که موقع خرید نوع ضد مغناطیسی رو بخرین تا هنگام کار اذیتتون نکنه.

****توجه مهم****

به خاطر تیزی و سوزنی بودن این وسیله هیچ گاه بعد از استفاده فراموش نکنید که محافظ پلاستیکی اونرو روش بذارید.برای جلوگیری از خطرات سوزاندن سیم ، فرش ، دست و ... توسط هویه معمولا از وسیله ای بهنام پایه هویه استفادهمیشود . این وسیله دارای مفتول پیچ فلزی برای قرار دادن هویه و معمولا دارای اسفنجی نسوز برای تمیز کردن نوک هویه که باید قبل ازاستفادهاز اسفنج آن را با آب خیس کرد . در بعضی مواقع به جای اسفنج محلی را برای قرار دادن قطعات روی آن ایجاد کرده اند . همین طور دسته ای برای قرار دادن قرقره سیم لحیم
اسفنج نسوزروغن لحیم :
هرگاه دو قطعه را بخواهند بوسیله لحیم ، اتصال دهند بایستی كاملا تمیز واز هرگونه چربی ، رنگ و اكسید پاك گردند . بنابراین در زمان لحیم چون درجه حرارت بالا است سبب می شود در سطح خود لایه ای اكسد بوجود آید و پس از لحیم كاری ممكن است این لایه اكسید مانع از تماس الكتریكی بین آن دو شود . برای جلوگیری از این كار از روغن لحیم استفاده می كنند . این روغن از ماده ای بهنام كلوفون تشكیل شده و حل كننده اكسید و هر مواد زائد است .


سیم چین ( Wire Cutters )


سیم چین جزء ابزارهای مکانیکی میباشد که برای بریدن پایه اضافی قطعات مورد استفاده قرار میگیرد و کاربرد فراوانی دارد . در الکترونیکاز سیم چین های مینیاتوری و کوچک استفادهمیشود . شما میتوانید از یک ناخن گیر کهنه نیز استفادهکنید .تقریبا همه سیم چین مانند شکل زیر یک قسمت مستطیلی دارند شما میتونین از این قسمت برای لخت کردن سیم ها استفاده کنین و واقعا بهتر از خرید سیم لخت کن اضافی هست البته بگم که این روش ممکنه واسه سیمهای افشان خوب نباشه و چندین رشته از سیم کنده بشه ولی واسه سیمهای تک رشته و مفتولی جواب میده.نکته هنگام خرید :

البته میدونم اکثر سیم چین ها چینی ولی اگه میخواین ساده ترین راه تشخیص خوب بودن ابزاری مثل سیم چین و انبردست و ... رو بفهمین کافیه اونو به طرف نور بگیرین اگه از لبه هاش نور رد میشه نوع مرغوبی نیستو بهتره نخرینش

لحیمزدایی وقتی اتصالی را قطع کرده و یا مشکلی را بر طرف میکنید٬ اغلب میتوانید لحیم را برداشته و مجددا لحیمکاری کنیم. اگر میخواهید قدم اضافی برداشته ومشکل را بر طرف کنید٬ میتوانید لحیم قدیمی را به طور کامل حذف کرده تا فضای کافی برای لحیم داشته باشید. برای این هدف٬ دو ابزار وجود دارد: «مکنده لحیم» که بر اساس ایجاد خلأ عمل میکند و یا فتیله لحیم.

این تصویر تغییر اندازه داده شده است. روی نوار جهت مشاهده سایز اصلی تصویر کلیک کنید. سایز اصلی تصویر 650x114 می باشد.


مکنده لحیم یک پمپ سرنگ مانند کوچک است که در دست قرار میگیرد. این پمپ از طریق ایجاد فشار خلأ٬ لحیم را از روی سطوح برمیدارد. مکنده لحیم ابزار خوبی استو کارش را به درستی انجام میدهد.


فتیله لحیم یک مس بافتهشده است که لحیمهای قدیمی به آن میچسبند. فتیله لحیم از مکنده لحیم گرانتر بوده و یک وسیله مصرفی است. بنبراین٬ توصیه نمیکنم که از آن استفاده کنید. با این حال٬ در برخی از کارها استفادهاز فتیله بهتر است زیرا حاصل کار بسیار تمیزتر درمیآید. هر دو ابزار لحیمزدایی دارای نقاط قوت خاص خود هستند و تفاوتشان این است که در هر کار خاص باید از یکی از آنها استفاده کنید. برخورداری از محیط لحیمکاری تمیز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا باعث کسب بهترین نتیجه شده و میزان خطر را به حداقل میرساند.


نوع مطلب : رباتیك، الكترونیك، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 16 آذر 1397 08:53 ق.ظ

Fine stuff. Kudos.
cialis 5mg cialis kaufen cialis professional yohimbe does cialis cause gout tesco price cialis link for you cialis price only now cialis 20 mg cialis for sale venta cialis en espaa cialis patentablauf in deutschland
سه شنبه 13 آذر 1397 05:33 ب.ظ

Whoa quite a lot of valuable tips.
cialis price thailand canadian discount cialis tadalafil 20mg how do cialis pills work cialis online legalidad de comprar cialis only now cialis 20 mg we recommend cialis info dose size of cialis cialis from canada
سه شنبه 13 آذر 1397 06:16 ق.ظ

With thanks, I enjoy this.
how to buy cialis online usa sialis buying brand cialis online buy cialis cheap 10 mg generic cialis cialis generique 5 mg generic cialis review uk how do cialis pills work cialis dosage amounts rx cialis para comprar
یکشنبه 11 آذر 1397 05:44 ب.ظ

Many thanks! Helpful stuff.
comprar cialis 10 espa241a weblink price cialis calis cialis 5 mg buy chinese cialis 50 mg try it no rx cialis when can i take another cialis buy cialis online nz cialis authentique suisse warnings for cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:31 ق.ظ

Wonderful material. Thank you!
cialis generika does cialis cause gout cialis 10mg prix pharmaci we recommend cheapest cialis viagra vs cialis vs levitra legalidad de comprar cialis if a woman takes a mans cialis cialis herbs buy cialis cheap 10 mg cialis bula
شنبه 10 آذر 1397 06:11 ب.ظ

Cheers. Terrific information.
rx cialis para comprar buy cialis online cheapest we recommend cialis best buy how does cialis work cialis lowest price interactions for cialis we like it cialis soft gel effetti del cialis try it no rx cialis interactions for cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:51 ب.ظ

Many thanks, I enjoy this!
viagra vs cialis vs levitra cialis australia org we use it 50 mg cialis dose viagra vs cialis vs levitra cialis canadian drugs cialis generico cialis in sconto callus cialis dose 30mg preis cialis 20mg schweiz
جمعه 9 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Many thanks. I value it!
generic low dose cialis best generic drugs cialis cialis pills boards cialis patentablauf in deutschland order a sample of cialis buying cialis overnight cialis pas cher paris cialis 5mg il cialis quanto costa cialis italia gratis
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:48 ب.ظ

You expressed that superbly.
cialis 5mg rezeptfrei cialis apotheke what is cialis cialis super acti cialis 100mg suppliers generic cialis tadalafil cuanto cuesta cialis yaho click here to buy cialis wow cialis 20 viagra vs cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:00 ق.ظ

Many thanks, Helpful stuff.
cialis tablets australia cialis qualitat callus the best choice cialis woman cialis soft tabs for sale cialis 20 mg effectiveness cialis en 24 hora buy brand cialis cheap cialis generico buy cialis online cheapest
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:25 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis professional yohimbe precios cialis peru we recommend cialis info cialis et insomni we like it safe cheap cialis cilas prezzo di cialis in bulgaria acquistare cialis internet only best offers cialis use cialis sans ordonnance
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:03 ق.ظ

Regards. Useful information.
buy name brand cialis on line buy name brand cialis on line cialis without a doctor's prescription cialis patentablauf in deutschland tadalafil 10 mg calis cheap cialis cialis patent expiration what is cialis venta cialis en espaa
یکشنبه 1 مهر 1397 03:57 ق.ظ

You said it very well.!
canadian prescription drugstore canada online pharmacies legitimate aarp recommended canadian pharmacies Northwest Pharmacy buy viagrow canadian online pharmacies canadian pharmacies online prescriptions discount canadian pharmacies pharmacy canada best canadian pharmaceuticals online
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:51 ب.ظ

Cheers. I like this.
5 mg cialis coupon printable cialis for sale cialis online deutschland we choice free trial of cialis what is cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 5 mg scheda tecnica venta de cialis canada cialis therapie cialis en mexico precio
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:49 ب.ظ

Thank you! I enjoy it!
rezeptfrei cialis apotheke if a woman takes a mans cialis cialis online holland cialis reviews how to buy cialis online usa 200 cialis coupon canadian cialis cialis 5 effetti collaterali cialis sale online achat cialis en itali
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:59 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
viagra canadiense prescriptions from canada without online pharmacies legitimate canada medication pharmacy reputable canadian prescriptions online trusted pharmacy canada scam canadian rx online pharmacies mexico pharmacy canada reviews Northwest Pharmacy
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:29 ق.ظ

You actually stated that very well.
buy viagra without presc get online prescription for viagra viagra online canada online viagra prescription buy generic viagra without prescription buy viagra without prescription online viagra order buy viagra online discount viagra online pharmacy uk how to buy viagra cheap
یکشنبه 11 شهریور 1397 05:03 ب.ظ

Wow lots of helpful information.
cialis baratos compran uk cialis 30 day trial coupon calis buy cialis india cialis 100mg cost does cialis cause gout rx cialis para comprar how to buy cialis online usa acheter cialis meilleur pri compare prices cialis uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:40 ق.ظ

This is nicely expressed! .
online pharmacy usa viagra generic pharmacy online viagra to buy online uk price of viagra tablets getting viagra online buy viagra over the counter how to buy viagra buy viagra online ireland buying viagra online without prescription buy tadalafil online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:21 ب.ظ

Thanks a lot, I appreciate this!
purchase viagra how old to buy viagra buy viagra online at generic sildenafil citrate buy soft viagra safest place to buy viagra buying viagra online australia buy viagra alternative buy viagra from india buy viagra mexico
شنبه 18 فروردین 1397 10:55 ق.ظ

This is nicely put. .
cialis pas cher paris 200 cialis coupon cialis 20 mg effectiveness comprar cialis navarr cialis qualitat cialis 05 cialis savings card 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg scheda tecnica buy generic cialis
شنبه 4 فروردین 1397 10:51 ق.ظ

Fine facts. With thanks!
cialis reviews buy cialis india cialis 100mg cost acquistare cialis internet how to buy cialis online usa cialis price thailand buying cialis on internet cialis side effects cialis 5mg prix cialis online
سه شنبه 29 اسفند 1396 03:20 ب.ظ

You actually reported it perfectly!
cialis without a doctor's prescription preis cialis 20mg schweiz generic cialis soft gels cialis preise schweiz acheter cialis kamagra venta de cialis canada tarif cialis france side effects for cialis cialis canada on line cialis pills boards
شنبه 25 شهریور 1396 06:04 ق.ظ
If you desire to increase your experience just keep visiting this web page and be updated with the most up-to-date news update posted here.
پنجشنبه 29 خرداد 1393 10:11 ق.ظ
سلام وبلاگ خیلی خوبی داری . در صورتی که دوست داشتی به سایت منم سر بزن . اگه از سایت منم خوشت اومد منو با نام " جدیدترین عکس های نایاب بازیگران و مدل لباس " لینک کن و بعد لینک وبلاگ خودتو هم به صورت اتوماتیک تو http://zarhonar.ir/links ثبت کن.دوست دار شما فاطمه
پنجشنبه 29 خرداد 1393 10:06 ق.ظ
سلام وبلاگ خیلی خوبی داری . اگه فیلم های آموزشی آرایشگری بانوان به زبان فارسی شامل میکاپ ، شنیون ، خودآرایی و سایر فیلم های آموزشی لازم داشتی به سایت من سر بزن و از آموزش های فارسی موجود در سایت در زمینه های مختلف لذت ببر. با تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر